ENCYKLOPEDIA SKŁADNIKÓW

OWOCE PRZYSZŁOŚCI WPROST Z AMAZOŃSKICH LASÓW!

acai_photo

Czym jest owoc acai? Dlaczego jest dla nas tak korzystny? Jakie posiada właściwości prozdrowotne, odżywcze, fizjologiczne? Czym się wyróżnia?
Dowiedz się jak najwięcej o tej egzotycznej jagodzie z deszczowych lasów Amazonii!

CZY JAGODA ACAI TO SKUTECZNA BROŃ W WALCE Z PROBLEMAMI NASZEGO ORGANIZMU W XXI WIEKU?

Acai

Ogromny potencjał antyoksydacyjny oraz mnogość występujących w jagodzie acai związków biologicznie czynnych może mieć korzystne działanie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Fitosterydy wspomagają utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi, a polifenole wykazują korzystny wpływ na naczynia krwionośne. Dodatkowo składniki aktywne zawarte w jagodzie acai wspomagają regulowanie ciśnienia tętniczego oraz dbają o mięsień sercowy. Inną korzystną właściwością jagód acai jest regulowanie stężenia glukozy we krwi, dzięki czemu może przeciwdziałać zaburzeniom gospodarki węglowodanowej i rozwojowi cukrzycy typu 2. Tak więc, dzięki swym właściwościom, owoc acai może być wykorzystywany w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, w tym chorób sercowo-naczyniowych.

CZY OWOC ACAI MOŻE HAMOWAĆ PROCES STARZENIA?

Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym jagoda acai skutecznie usuwa wolne rodniki z organizmu, które są odpowiedzialne za uszkodzenia DNA komórek, nasilenie procesu starzenia i rozwój wielu chorób. Dzięki temu może być korzystna nie tylko dla naszego zdrowia, ale i zachowania młodości, urody i dobrej kondycji.

CZY JAGODA ACAI MOŻE WSPOMÓC ODCHUDZANIE?

W badaniu przeprowadzonym wśród osób z nadwagą wykazano, że jagoda acai obniżała zarówno stężenie glukozy, jak i insuliny we krwi. Dzięki tej właściwości stężenie cukru we krwi może utrzymywać się na stabilnym poziomie, a nam łatwiej jest opanować uczucie głodu i chęć podjadania. Dodatkowo związki aktywne zawarte w owocu acai wspomagają usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki tym właściwościom jagoda acai wspomaga proces odchudzania, a także walkę ze schorzeniami często współwystępującymi z nadwagą i otyłością – cukrzycą typu 2, zaburzeniami lipidowymi, nadciśnieniem.

JAKIE ZNACZENIE DLA OCHRONY NARZĄDU WZROKU MOŻE MIEĆ JAGODA ACAI?

Zawarte w jej składzie antocyjany korzystnie wpływają na prawidłowe widzenie, bowiem mogą polepszać adaptację oczu do widzenia w ciemności, poprawiać mikrokrążenie w gałce ocznej oraz ograniczać rozwój wad wzroku. Ponadto dzięki wysokiej zawartości luteiny i zeaksantyny owoc acai może zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) oraz zaćmie.

A CZYM JEST JAGODA ACAI?

Jagoda acai to owoc rosnący na tropikalnych palmach w amazońskich lasach. Ten niewielki owoc (ok. 1-1,5 cm średnicy) wyglądem przypomina borówkę, a w swoim wnętrzu kryje jedną, dużą pestkę. Jagody acai stanowią od wieków pożywienie dla rdzennych mieszkańców Amazonii – Indian Anomabi.

CO WYJĄTKOWEGO KRYJE W SOBIE JAGODA ACAI?

Przede wszystkim odznacza się niezwykłym potencjałem antyoksydacyjnym. Jagody acai charakteryzują się również niespotykanym wśród innych owoców składem – zawierają witaminę A i E, witaminy z grupy B, składniki mineralne – wśród nich m.in. magnez, wapń, żelazo i selen oraz 19 różnych aminokwasów w tym wszystkie egzogenne (czyli takie, które muszą być dostarczane do organizmu z pożywieniem).

JAK WIELE ANTYOKSYDANTÓW ZNAJDUJE SIĘ W ACAI?

Jagoda acai zawiera najwyższą, wśród poznanych dotąd owoców, ilość substancji o działaniu przeciwutleniającym. Oprócz ilości zadziwiająca jest także ich różnorodność – jagoda acai zawiera w swoim składzie związki fenolowe (w tym antocyjany), a także fitosterole (beta-sitosterol oraz sigmasterol) i bioflawonoidy. Ilość antyoksydantów w jagodzie acai najlepiej obrazuje wskaźnik ORAC, który dla jagody acai jest ponad 15 razy wyższy niż dla jabłek i 10 razy wyższy niż dla żurawiny.

ŹRÓDŁO CALIVITA

Dodaj komentarz